• 889-675-658
  • kontakt@zdunar.pl

WŁASNY PIEC DO PIZZY- CZYLI PIZZA JAK Z NEAPOLU I NIE TYLKO.

WŁASNY PIEC DO PIZZY- CZYLI PIZZA JAK Z NEAPOLU I NIE TYLKO.

Zanim zbudujemy nasz piec do pizzy, trochę historii

Piece kamienne wypalane drewnem towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Pierwszy piec chlebowy został zbudowany w Starożytnym Egipcie, jednak to Rzymianie rozpowszechniali jego budowę na szerokich obszarach swojego Imperium. Piece odkryte w Pompejach posiadały charakterystyczny i stosowany do dziś kształt kopuły.
Okrągłe chlebki podobne do pizzy były wypiekane już w Starożytnej Grecji, jednak słowo pizza do ich określenia zostało użyte po raz pierwszy we Włoszech. Włochom zawdzięczamy także rozwój pieców ceglanych opalanych drewnem służących do wypieku pizzy. Został on zapoczątkowany w XVIII wieku w Neapolu, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze pizzerie. W XIX wieku pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych a następnie zdobyła dużą popularność niemal na całym świecie.

Piec pompejański w ogrodzie

Do niedawna budowa pieców przeznaczonych głównie do wypieków pizzy była zlecana zdunom głównie przez przedstawicieli szeroko rozumianej gastronomii. Obecnie budowa pieców na pizzę w własnym ogrodzie staje się coraz bardziej popularna. Zainteresowane są nią głównie osoby doceniające jakość i smak przygotowywanych potraw, a także dbające o własne zdrowie i ochronę środowiska.
Do takich osób należy m.in. inwestor tego pieca na pizzę. Piec ten widoczny na zdjęciach został wykonany z cegieł szamotowych i najwyższej jakości materiałów ognioodpornych ( np. cement ognioodporny Vitcas). Użycie wysokiej klasy surowców pozwoli osiągnąć wysoką temperaturę pieczenia, co skróci czas wypieku i ograniczy zużycie drewna potrzebnego do opalania. Promień pieca wynosi 50 cm, dzięki czemu można upiec kilka dużych pizz jednocześnie.
Zalety posiadania własnego pieca na pizzę.
• Piece opalane drewnem są zdrowsze i bardziej wszechstronne.
Szybki czas przygotowywania posiłku sprawia, że potrawy tracą mniej witamin i wartości odżywczych niż np. podczas pieczenia w elektrycznym piekarniku przez co są dużo zdrowsze.
Podczas gotowania nie musimy ograniczać się tylko do pizzy, piec ten świetnie sprawdzi się także do przygotowania innych potraw, np., zapiekanek, pieczenia mięs, warzyw, czy podpłomyków i proziaków.
• Pieczenie jest szybsze a dania bardziej aromatyczne i smaczne.
Szybki czas pieczenia – pieczenie pizzy trwa od 2-3 min., dzięki czemu łatwiej jest gotować dla rodziny, czy grupy przyjaciół podczas przyjęcia w ogrodzie.
Potrawy wypiekane w tym piecu mają unikalny „ dymny” smak, który można zmienić w zależności od rodzaju stosowanego drewna, czego nie można powielić podczas wypieków w konwencjonalnym piekarniku.
Ciepło rozprowadzane jest równomiernie, dzięki czemu pizza jest idealnie wypieczona
• Piece opalane drewnem są ekologiczne w użyciu.
Do produkcji ciepła używane jest tylko drewno, a nie energia elektryczna i gaz. Szybko akumulują ciepło dzięki czemu zużycie energii jest mniejsze niż w przypadku pieców elektrycznych i gazowych, co jest korzystne dla środowiska.
• Można zlecić budowę pieca według własnego oryginalnego pomysłu.
Każdy może zlecić budowę wymarzonego pieca w swoim ogrodzie. Oczywiście każdy piec musi posiadać takie elementy jak: górna płyta kopułowa i materiały przewodzące ciepło oraz wysoka podstawa, można je wykonać w różnych rozmiarach, aby dopasować je do swojej przestrzeni.