• 889-675-658
  • kontakt@zdunar.pl

Piec kaflowy – informacje

Piec kaflowy – informacje

Piec kaflowy

Piece kaflowe oraz kafle, z których były wykonywane, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzisiaj można je zobaczyć tylko w nielicznych domach. Każdy dom posiadający piec kaflowy staje się na swój sposób wyjątkowy.

Według najpopularniejszej internetowej encyklopedii

Piec kaflowy w tradycyjnej postaci jest budowany z cegły szamotowej, w postaci słupa obłożonego z zewnątrz materiałem ceramicznym – kaflami. Najważniejszym miejscem przy planowaniu bodowy pieca jest palenisko.

W naszych piecach jako zamknięcie paleniska stosujemy drzwiczki żeliwne, lub na zyczenie – szybę. Szyby stosowane we wkładach do pieców kaflowych są grubsze od szyb do wkładów kominkowych lub podwójne (przez szybę wkłady kominkowe emitują ok. 30% ciepła, w piecach kaflowych ok. 10%). Powodem są dużo wyższe temperatury w palenisku pieca kaflowego.

Odbiór ciepła ze spalin realizowany jest w kanałach dymowych, które są przeważnie umieszczone pionowo z boków pieca. W zależności od budowy pieca spaliny po uzyskaniu żaru wypełniają kanały lub w wersji z przełącznikiem muszą przebyć wszystkie kanały, aby wylecieć do komina. Przełącznik służy do ułatwienia rozpalania – otwiera lub zamyka bezpośrednią drogę do komina.

Nowoczesnym rozwiązaniem są również wkłady do pieców kaflowych, które zamiast drzwiczek zawierają szybę. Mogą być również wyposażone w płaszcz wodny lub wymiennik ciepła, dzięki czemu piec kaflowy może stać się głównym i jedynym źródłem ciepła.

Palenie w piecu kaflowym

Po rozpaleniu ognia i nałożeniu pierwszej porcjidrewna, czekamy do jego przepalenia i wytworzenia żaru. Gdy powstanie żar wrzucamy węgiel i tak samo jak poprzednio czekamy na jego przepalenie. Następnie możemy zamknąć i zakręcić drzwiczki. W tym momencie zaczyna się właściwe grzanie pieca. Ciepło z żaru zaczyna wypełniać kanały dymne i ogrzewać wkład szamotowy.

W piecu kaflowym można opalać również innymi materiałami poza węglem (drewno, papier, słoma). Jednak trzeba pamiętać o tym, że używanie drewna lub papieru jako materiału palnego wymaga częstszego dokładania i obsługi pieca. Z tego powodu zaleca się opalanie węglem.

Wady i zalety pieca kaflowego

Zaletą pieca kaflowego, w stosunku do równie często stosowanych kominków, jest czas oddawania ciepła, wynoszosi on nawet do 12 godzin. Znaczący wpływ ma sposób konstrukcji pieca oraz sposób w jaki palimy w piecu.

Jak każda rzecz piec kaflowy ma również pewne wady, jest to między innymi
wytwarzanie pyłu, który ujawnia się szczególnie przy czyszczeniu pieca.

Budowa pieca Wrocław

Przy budowie pieca kaflowego należy zwrócić uwagę na bardzo wiele czynnikow. Jeżeli chcą państwo korzystać z bezpiecznego i dobrze wykonanego pieca kaflowego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą znajdującą się na stronie głównej.

Zdunar.pl Piece Kaflowe Wrocław